PODROZUJ_LZEJSZYM

Metoda uwalniania napięć

2021-08-31

W świecie zdominowanym przez intelekt i logikę jesteśmy przyzwyczajeni do rozwiązywania naszych problemów poprzez przyswajanie wiedzy. To dlatego popularna księgarnia internetowa proponuje ponad 60 tysięcy książek związanych z rozwojem osobistym! Jak w takim gąszczu informacji odnaleźć tę odpowiednią dla nas? Jak nadążyć za ciągle narastającą wiedzą?

Nie musimy tego robić. Istnieje inna, sprawdzona od wielu wieków metoda. Podobnie jako operator mobilny nie wnika w treści rozmów prowadzonych przez swoich abonentów, tak my w Akademii Lekkiej Głowy stawiamy odważne stwierdzenie – treści naszych problemów są drugorzędne. Drugorzędne w tym sensie, że nie musimy wnikać w treść problemów, by je rozwiązać. Tak jak operator mobilny dba o doskonałą jakość infrastruktury, by zapewnić płynną transmisję rozmów i obrazów, tak my w ramach Akademii schodzimy niżej, na poziom naszej infrastruktury mentalnej i konsekwentnie pozbywamy się destrukcyjnych nawyków mentalnych, które leżą u podstawy naszego dyskomfortu, braku satysfakcji czy w końcu cierpienia. Uwalniamy powstające na bieżąco napięcia i w ten sposób pielęgnujemy naszą infrastrukturę mentalną. Mając sprawny, otwarty i wolny od napięć umysł zaczynamy odnosić wrażenie, jakby nasze problemy same się rozwiązywały. Jesteśmy zaskoczeni i zafascynowani pojawiającym się w pracy i naszym życiu osobistym przepływem (flow).

Szkolenie z metody uwalniana napięć podzielone jest na trzy części.

  1. Wyjaśnienie zasad destrukcyjnego mechanizmu budowania naszego dyskomfortu, własnego piekiełka
  2. Przedstawienie nowego „trybu obsługi” bieżącej chwili, pozbawionego destrukcyjnego efektu.
  3. Wprowadzenie do przepływu (flow) – zjawiska zbadanego zarówno przez naukę zachodnią, jak i mistrzów umysłu ze Wschodu.

Wiedza przekazana podczas szkolenia z uwalniana napięć sama w sobie jest uzdrawiająca. Kluczowe dla lekkiej głowy jest jednak wdrożenie tej wiedzy, zintegrowanie jej z naszym życiem. Konsekwentne, destrukcyjne działania mentalne powtarzane przez całe życie przekształciły się w silne nawyki. Potrzebna jest więc umiejętna procedura oduczania, swego rodzaju odwyk mentalny. Świetna wiadomość jest taka, że nie potrzebujemy dziesiątek lat, by pozbyć się szkodliwych nawyków. Już w trakcie trzymiesięcznego treningu Akademii Lekkiej Głowy zmiany stają się na tyle wyraźne, iż dostrzegamy pozytywne zmiany w naszym życiu. Zmiany te dodają inspiracji i wiary w skuteczność metody.

Najpierw dzięki formalnej praktyce mindfulness obserwujemy i poznajemy mechanikę naszego umysłu. Jest to pewnego rodzaju siłownia mentalna, gdzie w spokojnych warunkach ćwiczymy nowy sposób odnoszenia się do bieżącej chwili. Zapoznajemy się ze sobą i sposobem działania naszego umysłu.

Następnie przenosimy nabyte umiejętności na proste, najczęściej fizyczne czynności: spacerowanie, sprzątanie, zmywanie naczyń, przygotowywanie posiłków. Stosujemy uważność w ruchu.

W kolejnym kroku, gdy nasze zdolności mentalne są lepiej rozwinięte, przechodzimy do techniki, dzięki której w nowy sposób „obsługujemy” burzliwe chwile, chwile w których ogarnia nas gniew, strach, zazdrość lub jakiekolwiek inne silne emocje. Tę część treningu lekkiej głowy nazywamy sparingiem z demonami. Jeśli opanujemy tę umiejętność, stajemy się nieustraszeni – żadna trudna emocjonalnie chwila nie jest w stanie trwale wytrącić nas z równowagi. Nasze życie przestaje być ciągłą – często nieświadomą - ucieczką przed niechcianymi stanami mentalnymi, a staje się pełne rozwoju, rozkwitu, realizacji naszych prawdziwych potrzeb.

Każdy z etapów polega na wdrożeniu metody uwalniania napięć w warunkach coraz bardziej zbliżonych do rzeczywistych.

Energia życiowa, która zwykle była zjadana przez nasze „demony”, która wyciekała z nas w stresujących i burzliwych momentach, teraz jest uwalniana. W efekcie pojawia się witalność, radość, kreatywność oraz wszelkie tak bardzo przez nas upragnione jakości. Nasze życie zaczyna zmierzać w kierunku przepływu (flow), wyzwania pokonujemy z mniejszym wysiłkiem, przeszkody stają się zródłem motywacji i siły. Stosując metodę uwalniania napięć nie kultywujemy jawnie jakości lekkiej głowy, ale jakości te pojawiają się jako efekt uboczny naszej praktyki.

"Najwyższa cnota nie ma intencji, by być cnotą." - Lao Tzu