PODROZUJ_LZEJSZYM

W dbałości o zdrową głowę firmy zastąpią szkoły

2021-09-01

Z prognoz WHO wynika, że do 2030 roku depresja będzie na pierwszym miejscu wśród najczęstszych chorób. Poza destrukcyjnym aspektem społecznym, prognozowana epidemia depresji ma również znaczący wpływ ekonomiczny. Według badań przeprowadzonych przez Deloitte, firmy w UK ponoszą rocznie koszty ok 45 mld dolarów w związku z gorszą kondycją psychiczną pracowników.

Jako cała cywilizacja zachodnia opanowaliśmy do perfekcji zarządzanie światem fizycznym zaniedbując jednocześnie dbałość o nasz dobrostan psychiczny. Z doskonałą biegłością wytwarzamy gadżety i usługi, które mają nam przynieść satysfakcję, ale unikamy szczerego i dogłębnego stwierdzenia, co tak naprawdę się dla nas liczy. Czego potrzebuje człowiek, by był szczęśliwy i rozwijał się?

Przyjrzenie się z dystansu dowolnemu serwisowi informacyjnemu pokazuje, jak wysoki jest poziom niezrozumienia wagi dobrostanu mentalnego na poziomie globalnej cywilizacji zachodniej. Jesteśmy bombardowani negatywnymi informacjami i to nie tak jak dawniej – raz dziennie podczas dziennika telewizyjnego. Dziś negatywne informacje wpływają do naszych głów niemal non stop. Skoro więc nasze organizmy słyszą nieprzerwany strumień informacji o zagrożeniu, to bez posiadania odpowiedniej wiedzy, bez odpowiedniej tarczy ochronnej nie jest możliwy zdrowy rozwój. Depresja i problemy psychiczne są nieuniknione, są naturalną konsekwencją.

System szkolnictwa oparty jest o przyswajanie wiedzy intelektualnej, informacji. Dla szkół pomaganie dzieciom i młodzieży wyrastać na szczęśliwych ludzi nie jest priorytetem. Dobrostan mentalny jest marginalizowany, a sam system oraz forma edukacji przyczyniają się do epidemii depresji.

Trudno sobie wyobrazić, iż zespoły tworzące produkty i usługi przyszłości mogą sprawnie funkcjonować jeśli ich członkowie będą cierpieć na depresję i inne problemy psychiczne. A skoro szkoła nie zapewnia niemal żadnej edukacji w zakresie dobrostanu mentalnego, firmy przyszłości przejmą te zadania edukacyjne. Już dziś 80% pracowników przyznaje, że oferta firmy w zakresie strategii dbałości o dobre samopoczucie będzie czynnikiem decydującym w zatrudnieniu i zatrzymaniu ich przez okres następnych 10 lat (źródło: CBRE).

Dostrzegając to wyzwanie stworzyliśmy Akademię Lekkiej Głowy. Jest to długofalowy program dla pracowników firm, którego celem jest nie tylko przekazanie odpowiedniej wiedzy, ale przede wszystkim wdrożenie tej wiedzy, zintegrowanie jej z codzienną pracą oraz życiem osobistym. Program Akademii oparliśmy o wiedzę wschodu, o praktykę mindfulness i mechanizmy działania umysłu. 10 lat przygotowań zaowocowało unikalną, innowacyjną formułą – pierwszym w Polsce długofalowym programem dla lekkiej głowy pracownika. Co najważniejsze nasza formuła okazała się strzałem w dziesiątkę. U 92% uczestników letniej edycji Akademii 2021 biorących udział w ankiecie, zajęcia spowodowały lekką lub znaczną poprawę ich dobrostanu mentalnego, lekkiej głowy. Sukces Akademii lekkiej Głowy inspiruje nas i daje nadzieję. Prognozy WHO dotyczące depresji nie są wyrokiem. Mamy wiedzę i zdolności, by to zmienić! Jesteśmy szczęśliwi, że Akademia Lekkiej Głowy jest częścią tej zmiany!